دیانا تروخیلیو، از کلمبیا تا مریخ

نوشته شده توسط مهسا نوری در 1399/12/11

دیانا تروخیلو پومرانتز، مهندس هوافضا در آزمایشگاه جت ناسا است که در حال حاضر مسئول تیم مهندسی JPL است که بازوی رباتیک کاوشگر مریخ‌نورد perseverance را هدایت می‌نماید. دیانا میزبان اولین انتقال اسپانیایی زبان ناسا از یک فرود سیاره‌ای، برای کاوشگر perseverance در مریخ بود.

در ادامه این مقاله به بیوگرافی و زندگی‌نامه این زن موفق و مسیری که برای رسیدن به ناسا طی کرده است رامرور خواهیم کرد.

 

بیشتر بدانید:

عوامل تاثیر گذار در مهاجرت اجباری

 

از تولد تا نوجوانی و تحصیل

دیانا در سال 1980 در شهر کالی کلمبیا به دنیا آمد. او اولین و بزرگترین فرزند از 3 فرزند دیگر خانواده است. مادر دیانا هنگامی که باردار شد، در رشته پزشکی تحصیل می‌کرد و به خاطر مراقبت از فرزندش مجبور به ترک تحصیل شد. دیانا در یک مدرسه دو زبانه معتبر سازمان بین المللی کارشناسی (IBO) مشغول به تحصیل شد. او از همان ابتدای سال‌های تحصیل خود علاقه زیادی به علم‌آموزی داشت و از سنین نوجوانی علاقه بسیار زیادی به فضا، ستاره‌ها و سفرهای فضایی بروز داد و از همان دوران به فضانورد شدن علاقه‌ پیدا کرد. او در دوران تحصیل خود به نقش زنان در جامعه اهمیت زیادی می‌داد و نقش‌هایی را که با زنان به صورت سنتی برخورد می‌کرد، زیر سوال می‌برد.

 

تصمیم مهاجرت به ایالات متحده

دیانا با چالش‌های متعددی در زندگی از جمله مشکلات اقتصادی که خود و خانواده‌اش در کلمبیا مواجه بود. او در 17 سالگی و تنها با سرمایه 300 دلار  و بدون آشنایی با زبان انگلیسی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. او به منظور یادگیری و ارتقا زبان انگلیسی خود، در کنار مشاغلی مثل خانه‌داری که انجام می‌داد، در یک کالج زبان انگلیسی در میامی نیز به یادگیری زبان مشغول شد که تمامی وقت او صرف کار و یادگیری زبان شده بود.

 

هدف رسیدن به ناسا

تروخیلو با مطالعه و برداشت از یک مطلب در مجله‌ای که در مورد نقش زنان در ماموریت‌های هوافضا و اعتماد به نفس بالا در مهارت‌های ریاضی خود، تصمیم به ثبت‌نام در دانشگاه فلوریدا گرفت تا در شته مهندسی هوافضا تحصیل کند. دیانا همزمان با تحصیل خود، برای ملحق شدن به نیروی هوایی آمریکای شمالی اقدام نمود اما پس از 6 ماه تلاش منصرف شد و تصمیم گرفت در رشته مهندسی هوافضا به تحصیل خود ادامه دهد. وی در هنگام تحصیل در دانشگاه، اولین زن مهاجر اسپانیایی تبار بود که تصمیم گرفت برای رفتن به آکادمی ناسا اقدام کرد.

دیانا در آن سال یکی از دو نفری بود که سمت ناسا پیشنهاد شغلی دریافت می‌کردند. او در زمان کار در آکادمی با یکی از متخصصان ناسا، برایان رابرتز آشنا شد که دیانا را با هدف افزایش شانس و مهارت خود در صنعت هوافضا متقاعد نمود که به مریلند برود. او در سال 2006 درست قبل از پایان کار مهندسی برای گذراندن دوره کارآموزی در آکادمی فضایی ناسا به ویژه در مرکز پروازهای فضایی گودارد در مریلند انتخاب شد. دیانا در دانشگاه مریلند، مکانی که تیم تحقیقاتی پروفسور رابرتز متمرکز بر ربات‌ها در عملیات فضایی بودند، مشغول به تحصیل شد و در سال 2007 لیسانس مهندسی هوافضا را از دانشگاه اخذ نمود.

 

رسیدن به هدف پیوستن به ناسا

دیانا در همان سال 2007 به مجموعه عظیم ناسا پیوست و در مرکز پروازهای فضایی گودارد، در برنامه صورت فلکی و آزمایشگاه پیشرانه جت در ماموریت‌های فضایی انسان و ربات مشغول به انجام فعالیت شد. از جمله نقش‌هایی که دیانا بر عهده داشت می‌توان به مهندسی سیستم‌های سرب و ابزار حذف گرد و غبار سیستم نمونه‌برداری سطحی اشاره کرد. او همچنین مسئولیت حصول اطمینان از نمونه‌گیری کنجکاوی در حین حفظ ایمنی عملیاتی اهداف علمی خود بدون گرد و غبار را بر عهده داشت. توسعه ابزار حذف گرد و غبار، 6 ماه زمان برد که توانست گرد و غبار سطح مریخ را جمع‌آوری کند تا دانشمندان بتوانند سطح زیر را بررسی کنند.

 

پیشرفت شغلی دیانا در ناسا

سال 2009 دیانا به عنوان مهندس سیستم‌های مخابراتی Curiosity Rover انتخاب شد. او مسئول بین فضاپیما و دانشمندان روی زمین بود و همچنین مهندس سیستم‌های پرواز زمینی و سیستم اشکالات وسایل نقلیه سرب مریخ را بر عهده داشت. هنگامی که کاوشگر مریخ‌نورد روی مریخ فرود آمد، دیانا در آزمایشگاه پیشرانه جت حضور داشت.

در همان سال 2009 دیانا تصمیم به بهبود روابط خود گرفت و با یک دانشمند به نام ویلیام جی پومرانتز، یکی از دانشمندان موثر جوان در زمینه هوافضا در ایالات متحده ازدواج کرد. ویلیام در دانشگاه هاروارد در رشته علوم زمین و سیاره تحصیل کرده بود و سپس تحصیلات خود را در دانشگاه بین المللی فضایی تکمیل کرد.

در سال 2014 دیانا به عنوان مسئول فعالیت سیستم نمونه برداری سطحی شد و مسئولیت تاکتیکی تیم اکتشاف Rover Curipsity بر عهده گرفت که در آن سال جز لیست 20 نفر از با نفوذترین افراد لاتین در در Technol قرار گرفته بود.

دیانا بر روی بازوی رباتیک کاوشگر مریخ کار کرد و در فوریه 2021 او میزبان اولین نمایش سیاره‌ای اسپانیایی زبان ناسا بود.

 

دیانا الگویی برای زنان آمریکایی

دیانا ابتکارات و اقدامات متعددی برای الهام بخشیدن به زنان جوان آمریکای لاتین و افراد آفریقایی تبار برای انجام حرفه‌ای در علم و مهندسی انجام داده است. وی در همایشی در کنار اکتاویا اسپنسر و فارل ویلیامز در بحث درباره چهره‌های پنهان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز شرکت کرده است. در ژوئن سال 2020 دیانا به عضویت هیئت مدیره بورس دانشگاه بروک اوونز منصوب شد. همچنین او جایزه آزمایشگاه پیشرانه جت بروس موری برای تعالی در آموزش و تعامل عمومی دریافت نمود.

در مصاحبه‌ای دیانا در مورد زندگی خود اینچنین بیان داشت که من تنها با سرمایه 300 دلار از کلمبیا به آمریکا مهاجرت کردم. انگلیسی بلد نبودم و نمی‌دانستم قرار است چه کاری انجام دهم اما می‌دانستم باید کارهایی را انجام دهم که تاکنون انجام نداده‌ام و شخصیتی شوم که به آن افتخار می‌کنم و من قرار نیست به کشور خودم و به گذشته باز گردم.

 

 بیشتر بدانید: لاتاری گرین کارت آمریکا

 

در این مطلب با بیوگرافی یکی از مهندسان زن معروف ناسا آشنا شدیم که در سن نوجوانی بدون یادگیری زبان و سرمایه بسیار کم اقدام به مهاجرت نمود و به اهداف خود دست پیدا کرد و تبدیل به یک زن موفق گشت.

در دنیا افراد بسیاری هستند که هنوز نوابغ آنها کشف نشده و حتی ممکن است وضعیتی بدتر از تروخیلو را تجربه کرده باشند اما نیازمند آن است که برای رسیدن به اهداف خود قدم بردارند.

 

 

https://justpaste.it/55vdm

https://www.radio-visa.com/